marți, 27 iulie 2010

cea mai buna masca de fata


Se iau urmatoarele: 38 de ani, fumatoare la greu, innebunita dupa expunere la soare (si, pana acum 2 ani, total neinteresata de creme de protectie), somn pe apucate, work cat cuprinde, ochii-n computer cat cuprinde. Rezultat? O "minunatie" de ochi ridati, cu laba gastii, cu cearcane, cu pungi etc. Din fericire, restul fetei s-a autolubrefiat natural (bun si tenul uleios pana la urma!!!), asa ca ridurile s-au limitat la zona ochilor.

Ca sa fie tacamul complet, dupa sarcina am ramas si cu "superbe" pete maronii pe toata fata, extrem de vizibile cand e vara, desi intre timp am descoperit crema cu SPF 30. Degeaba.

Singura masca de fata din toate cele incercate pana acum (si credeti-ma, in 2 ani de zile am consumat zeci de produse) care sa dea cat de cat rezultate e cea cu argila. Eu folosesc Aslavital in combinatie cu jumatate de cub de drojdie, o lingurita de miere, cateva picaturi de suc de lamaie, si o intind constiincios pana exact sub ochi, de abia mai clipesc...:) Am deja vreo 4 luni de cand imi fac masca asta cel putin saptamanal si, in sfarsit, observ si eu ca, dupa aplicare, nu-mi mai luceste fata, nu mai sunt atat de evidente petele, iar pielea devine supla si catifelata cum n-am simtit-o niciodata- nici dupa Lancome, nici Helena Rubinstein, nici tratament cosmetic, nimic.
O sa mai incerc combinarea argilei cu infuzie de rozmarin, am auzit ca ajuta in cazul tenului gras. Ce n-o sa mai fac niciodata: combinatia cu ceai verde. Pana si pentru tenul meu uleios, a fost prea tare, n-am suportat-o pe fata mai mult de 5 minute si mi s-a iritat tenul infiorator, am ajuns sa-mi dau cu crema de galbenele sa-l potolesc cat de cat...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu