marți, 27 iulie 2010

dezamagiri cosmetice: Garnier roll-on


Am dimineti (destul de multe, din pacate...) in care ma trezesc cu niste pungi sub ochi de mi-as putea ingropa acolo toate visele. Cum investigatiile de laborator nu au aratat vreo disfunctie renala, tre'sa ma obisnuiesc cu ideea ca "adevarul e dincolo de noi" si sa incerc sa repar, cat de cat , dezastrul, nu de alta, dar obligatoriu sa merg la lucru zilnic, desi arat ca un zombie.

Cele mai bune rezultate le-am avut cu felii de cartof crud aplicate sub pleoape. Din pacate, schema asta dureaza vreo 15 minute si nu am nici timp, nici chef uneori. Asa ca am gasit Garnier roll-on si am zis gata, l-am prins pe Dumnezeu de picior.

Prima incercare am facut-o intr-o sambata, cand chiar am dormit mai mult decat de obicei si aveam pungi destul de reduse, fata de adancimea lor obisnuita (Groapa Marianelor va spune ceva???). No, am aplicat fain-frumos kestia aia verde si draguta, rece, dar altceva nimic. Am mai stat 5 minute si am aplicat-o din nou, tot nimic. Am zis ca-s eu carcotasa si hai ca mai incerc si maine. Duminica-dupa 10 ore de somn- pungile mele obisnuite erau reduse la dimensiunea unor pungute discrete (eu oricum le vad, ca am antrenament), da-i din nou cu Garnier, iar degeaba. Atunci m-am enervat si am apelat din nou la cartofi. Dupa 20 de minute, ma puteam machia, pungile erau bine-merci reduse corespunzator.

Am mai incercat produsul-"minune" de vreo 5 ori, dar rezultatele au fost la fel, nimic spre inexistent. Deci, raman la cartofi.

Nu mai retin exact cat am dat pe roll-ul respectiv, dar cred ca-mi puteam cumpara lejer vreo 10 kg de cartofi din banii aia...

cea mai buna masca de fata


Se iau urmatoarele: 38 de ani, fumatoare la greu, innebunita dupa expunere la soare (si, pana acum 2 ani, total neinteresata de creme de protectie), somn pe apucate, work cat cuprinde, ochii-n computer cat cuprinde. Rezultat? O "minunatie" de ochi ridati, cu laba gastii, cu cearcane, cu pungi etc. Din fericire, restul fetei s-a autolubrefiat natural (bun si tenul uleios pana la urma!!!), asa ca ridurile s-au limitat la zona ochilor.

Ca sa fie tacamul complet, dupa sarcina am ramas si cu "superbe" pete maronii pe toata fata, extrem de vizibile cand e vara, desi intre timp am descoperit crema cu SPF 30. Degeaba.

Singura masca de fata din toate cele incercate pana acum (si credeti-ma, in 2 ani de zile am consumat zeci de produse) care sa dea cat de cat rezultate e cea cu argila. Eu folosesc Aslavital in combinatie cu jumatate de cub de drojdie, o lingurita de miere, cateva picaturi de suc de lamaie, si o intind constiincios pana exact sub ochi, de abia mai clipesc...:) Am deja vreo 4 luni de cand imi fac masca asta cel putin saptamanal si, in sfarsit, observ si eu ca, dupa aplicare, nu-mi mai luceste fata, nu mai sunt atat de evidente petele, iar pielea devine supla si catifelata cum n-am simtit-o niciodata- nici dupa Lancome, nici Helena Rubinstein, nici tratament cosmetic, nimic.
O sa mai incerc combinarea argilei cu infuzie de rozmarin, am auzit ca ajuta in cazul tenului gras. Ce n-o sa mai fac niciodata: combinatia cu ceai verde. Pana si pentru tenul meu uleios, a fost prea tare, n-am suportat-o pe fata mai mult de 5 minute si mi s-a iritat tenul infiorator, am ajuns sa-mi dau cu crema de galbenele sa-l potolesc cat de cat...

De inceput...

Ciudat, mi se parea extrem de usor si, bineinteles, trendy sa ai un blog.
Eh, se pare ca nu-i chiar asa, atunci cand tre'sa umpli cateva randuri parca-parca se strica treaba...
Cum nu pot spera ca ma va citi cineva in viitorul apropiat, ma multumesc sa enumar lucrurile pe care as vrea sa le scriu in blogul meu:
- probleme (majore!:(() legate de cosmeticele pe care le tot cumpar intr-o veselie
- retete de papa pe care le experimentez sau pe care le inventez
- impresii despre flori de gradina si de ghiveci, o mare pasiune a mea
- impresii politice, ca e la moda.
Apoi ma voi gandi daca mai e loc si de altceva.